Казусът „Апартаментгейт“
Разследване, публикувано през март 2019 г. от АКФ съвместно с Радио Свободна Европа, разкри данни за покупки на луксозни недвижими имоти от лица, заемащи висши публични длъжности, на цени значително под пазарните и по начини, които се различават от обичайните търговски практики.
Разследването предизвика значителен обществен отзвук и доведе до оставки – на министъра на правосъдието Цецка Цачева, на зам. министъра на спорта Ваня Колева, зам. министъра на енергетиката Красимир Първанов, както и на Цветан Цветанов, който през март се оттегли от парламента и от поста Председател на парламентарната група на ГЕРБ, а в края на май напусна и всички ръководни постове в партията. Между засегнатите лица беше и председателят на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) Пламен Георгиев, който излезе в отпуск до приключване на проверките, а впоследствие напусна комисията и беше назначен за консул във Валенсия, Испания.
За подробна хронология на казуса натиснете тук.
След това разследване значителен брой медии използваха Имотния регистър (основния източник в разследването на АКФ и Свободна Европа), за да проверят имотния статус на редица други висши публични служители. Последва нова вълна от оставки, а редицата етични и законови въпроси, които „Апартаментгейт“ повдигна, бяха предмет на дебатите от предизборната кампания за Европейски парламент през май.
Още в началото на скандала Прокуратурата възложи на КПКОНПИ да провери изнесените факти. АКФ подаде сигнали до КПКОНПИ, Национална агенция за приходите (НАП) и две парламентарни комисии. На 19-ти юни КПКОНПИ приключи служебно образуваните проверки за конфликт на интереси, очаквано без да открие нарушения. АКФ призовава всички компетентни институции към отговорни действия.