АКФ: С поредна серия незаконосъобразни анекси БАБХ продължава да излива милиони в мобилни инсинератори със съмнителен капацитет
АКФ: обсъжданите в Народното събрание промени на Наказателно-процесуалния кодекс не дават гаранции за ефективното разследване на главния прокурор и не трябва да бъдат приемани
Антикорупционният фонд обяви носителите на Наградата „Червена линия“ за 2020
Министерство на здравеопазването е раздало без да тества компрометирани китайски маски на хора от първа линия
ХИМЕРАТА НА БЪЛГАРСКИЯ ЗАКОНОТВОРЕЦ – създаване на механизъм за ефективно разследване на главния прокурор В добре известното си решение по делото „Колеви срещу България“ от 2009 г. Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) констатира нарушение на Европейската конвенция за защита на правата на човека. Прочетете повече тук.
ХИМЕРАТА НА БЪЛГАРСКИЯ ЗАКОНОТВОРЕЦ – създаване на механизъм за ефективно разследване на главния прокурор
Настоящият анализ разкрива защо предложената от депутати от управляващото мнозинство със скоростно приет на първо четене законопроект фигура на „прокурор по разследването срещу главния прокурор“ не съответства на критериите за независимост от този, когото трябва да разследва, респективно няма да отговори на нуждите за изпълнение на решението на Европейския съд по правата на човека по делото „Колеви срещу България“. Успоредно с липсата на изискваните гаранции за независимост, проектът страда и от други слабости, които биха могли да доведат до реална опасност или от фактическо или юридическо блокиране на потенциалното разследване срещу главния прокурор, или от неоснователното му наказателно преследване по политически или конюнктурни причини. Прочетете пълния анализ тук.
Контролът върху наказателното преследване - необходимата реформа на наказателното правосъдие
Настоящият анализ предлага концепция за адресиране на основни проблеми на системата на наказателно правосъдие през правомощията на прокурорската институция, като бъдат: 1) изцяло елиминирани фактическите проявления на функцията по „общ надзор“ на прокуратурата като отживелица от времето на тоталитарната държава;
Настоящият доклад поставя началото на ежегодно независимо гражданско наблюдение на случаи на (твърдения за) корупционни престъпления и конфликти на интереси по високите етажи на властта. Наблюдението се състои от две части: (1) анализ на 40 знакови наказателни дела в досъдебна и съдебна фаза за периода 2014-2019 и (2) оценка на решения по сигнали за конфликт на интереси на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) за 2019. Докладът дава конкретен отговор на въпроса какви са резултатите от борбата с политическата корупция в България в последните пет години.
Приемане на сигналРазследване на случаяСвързване с отговорните институцииСледене на последващите мерки
Антикорупционен сигнал
Не се колебайте да подадете сигнал сега
Приемаме подписани лично и анонимни сигнали. Ако искате да запазите анонимност, използвайте публичен Wi-Fi или VPN Anonymizer и посочете инициали или псевдоним. Впишете и-мейл адреса си ако предпочитате директна връзка с нас.
Като малка експертна организация обработваме приоритетно сигнали, които съдържат достатъчно конкретни факти за корупция поне на средно ниво. Моля опишете всички факти и данни (имена, адреси, дати, суми, и-мейли). Приложете копия и/или оригинали на документи, ако разполагате с такива. Моля имайте търпение – обстойният ни подход на работа отнема време. Не разглеждаме казуси, които касаят единствено частен интерес.
За да направим посещенията Ви на нашата страница възможно най-функционални използваме "бисквитки". Научи повече
Ще бъдете пренасочени към криптирана платформа за подаване на сигнали https://acf.disclosers.eu/, с цел гарантиране на анонимност. IP адресът, съдържанието на съобщението и всякаква друга чувствителна информация за сигналоподателя, с която може да се злоупотреби от страна на трети лица, ще остане напълно скрита.
Като малка експертна организация обработваме приоритетно сигнали, които съдържат достатъчно конкретни факти за корупция поне на средно ниво. Моля опишете всички факти и данни (имена, адреси, дати, суми, и-мейли). Приложете копия и/или оригинали на документи, ако разполагате с такива. Моля имайте търпение – обстойният ни подход на работа отнема време. Не разглеждаме казуси, които касаят единствено частен интерес.