Защо фалират банки в България? Решението от Страсбург и ненаучените уроци

Николай Стайков:
Историята на КТБ показа, че дори в публичното пространство да се появят сериозни разследвания за банкови злоупотреби с регулаторна протекция, БНБ не може да осигури независимо вътрешно разследване.
Изслушванията по делото КТБ показаха, че те са били възложени на същата дирекция, чийто шеф се оказа подсъдим.
Вторият проблем – БНБ няма, не може или не иска да прилага мерки при директна злонамерена атака срещу банка.
Третият проблем е с лесното „изчезване“ на кредитни досиета за милиарди. Липсата на кредитна информация, доказано от оспорените доклади относно КТБ, ясно показа, че това дава възможности за умишлено укриване и манипулиране на последващите одити.
От страна на разследващите органи проблемите са още повече, но освен обективността на разследването на второ място идва липсата на финансова експертиза в прокуратурата, призната и от самия наблюдаващ прокурор по мегаделото за КТБ Иван Гешев. Днес той вече е главен прокурор.
Това налага ползване на външна експертиза, за която прокуратурата поиска пари от правителството, което е сериозен процесуален проблем.
Премиерът към онзи момент Бойко Борисов например е и потенциален свидетел по делото.
Неговият разпит пък, въпреки поредицата му срещи с банкера Цветан Василев, беше сметнат за ненужен по преценка на наблюдаващия прокурор, тоест на искащия от правителството пари.
Прессъобщения

Имотната придобивка на шефа на ВАС трябва незабавно да бъде проверена

АКФ се солидаризира с Асоциацията на европейските журналисти – България и остро осъжда действията на властите срещу журналистката Мария Цънцарова.

АКФ призовава МВР за вътрешно разследване дали е имало чадър над обвиняемия Георги Семерджиев

В Министерството на правосъдието започна да действа работна група, която подготвя промени в Наказателно-процесуалния кодекс
Медиите за нас
