„Осемте джуджета“: ново разследване на АКФ проследява история за завземане на бизнес за милиони

Един семеен конфликт ескалира във война между съдружниците в най-големия производител на асансьори в България. Активите, предмет на спора, са фирми с милионен оборот и печалба, недвижими имоти из цялата страна, скъпи автомобили, пари от банкови сметки в България и Швейцария и злато на стойност над 4 милиона лева. С разрастването на спора в него се намесват и институциите – специализирана прокуратура, МВР и НАП.

Точно преди година един от ключовите участници в конфликта, Илия Златанов, получава предложение да се види с „влиятелни хора“, които да му помогнат. В недостъпната за посетители част на столичния ресторант „Осемте джуджета“ Златанов се среща с адвокат Петьо Петров. Петров, повече известен като Петьо Еврото, е бивш шеф на столичното следствие, за когото през 2015 година Висшият съдебен съвет отказва да образува дисциплинарно производство. Според твърденията на Златанов, на срещата в ресторант „Осемте джуджета“ адвокат Петров обещава да съдейства за бърза намеса на прокуратурата срещу противниците му в конфликта за контрола над семейния бизнес. Срещу тази помощ Петров поисква половината от възстановените активи на фирмата „Изамет“.

Абонирайте се за бюлетина на АКФ, за да научавате за най-новите ни разследвания и анализи:

С натискане на бутона потвърждавате, че сте запознати с Политиката ни за поверителност

На 3 юли 2019 Илия Златанов наистина подава пореден сигнал до прокуратурата и още на следващия ден той е разпитан. Само две седмици по-късно, на 19 юли, прокуратурата информира медиите за повдигането на обвинения срещу шест лица – сред които сина, дъщерята и бившата жена на Златанов – за изнудване, длъжностни присвоявания, неизгодни сделки и за пране на пари в големи размери. От трезори на съпругата на Златанов и сина му са иззети 565 хиляди евро и 35 килограма злато на стойност над 4 милиона лева.

Услугата с прокурорската помощ обаче изглежда не идва безплатно. Ден преди изземването, в офиса на препоръчани от Петров адвокати, Илия Златанов подписва запис на заповед за близо 3 милиона лева. Парите се дължат на Любена Петрова, съпругата на Петьо Петров. На основание записа на заповед са запорирани и останалите му активи – фирмени дялове, недвижими имоти, автомобили и банкови сметки. По документи иззетото от трезори злато за над 4 милиона лева е върнато на Илия Златанов. Неговият разказ обаче е по-друг: според него златото изчезва в багажника на колата на Любена Петрова, още на паркинга на Специализирана прокуратура.

След нови срещи и заплахи, включително за живота му и този на сина му, който е на хемодиализа и с мярка за неотклонение “задържане под стража”, Златанов подписва всичко, което искат от него, и спешно заминава в чужбина. В момента Златанов се намира в държава, която не иска да обяви публично, и подготвя сигнали до европейски институции за това, което му се е случило.

„Юридическият прочит на предоставената на АКФ документация показва сериозни индикатори и съмнения относно адекватната и обективна реакция на прокуратурата в целия казус“ казват от правния отдел на АКФ. „Въпросът е защо прокуратурата се активизира именно след намесата на адвокат Петьо Петров?“ Скоростта на действие на прокуратурата, както и липсващи документи, нотариални вписвания извън кантори и в извънработно време и липсващи подписи под протоколи са само част от видимите нередности по предоставената документация. Както установяват и длъжностни лица в търговския регистър, има и липси на отразяване на нотариалните заверки в електронния регистър на нотариусите. Отделно, предоставената от Златанов кореспонденция с кратки съобщения със замесени лица съдържа информация за възможно влияние върху институции като МВР и прокуратурата, което задължително трябва да бъдат проверени в дълбочина.

За разследването на АКФ се съгласява на коментар само единият от адвокатите на Златанов, препоръчани от Петьо Петров. “В уговорения ден за среща обаче, адвокатът не се яви в нашия офис и спря да вдига телефона си”, казва разследващият журналист Николай Стайков от екипа на АКФ. Няма отговор нито от другия адвокат, нито от бившия следовател и настоящ адвокат Петьо Петров на публично обявения му телефон. От Специализирана прокуратура също отказват коментар.

От правния екип на АКФ заявяват, че подготвят сигнал до прокуратурата с искане за задълбочена, обстойна и независима проверка на изнесената информация по казуса “Изамет”.

Как и на кого се връщат иззети при претърсвания веществени доказателства под формата на 35 килограма злато и спазени ли са всички законови изисквания за това? Как се прави прехвърляне на дялове от фирми в болнични кабинети? Това са въпросите, разследвани във втора част от документалното видео на Антикорупционен фонд “Осемте джуджета”, публикувано днес. То проследява юридическия конфликт около групата фирми “Изамет”, в което се появяват и имената на бившия шеф на столичното следствие Петьо Петров, и съпругата му Любена, позната от гражданското сдружение “План Б”, известно с подкрепата си за бившия главен прокурор Сотир Цацаров през 2015 година.

Въпросите към специализираната прокуратура относно върнатите през март 2020г. веществени доказателства под формата на златни монети и кюлчета (които самата прокуратура при изземванията през 2019 година оценява на 4 милиона лева), стават все повече, но за съжаление все още са без отговор. “Не получихме отговор и на второто запитване към специализираната прокуратура, а тогавашният административен ръководител Димитър Франтишек Петров беше и лично потърсен, но също отказа да коментира”, казва Николай Стайков, автор на разследването.

Свидетелствата на Илия Златанов са, че никога не е притежавал документи за придобиване на златото. Според него на прокуратурата са представени неистински фактури, за да се създаде привидно правно основание за връщането на негово име, за което има договорка със своя “помощник” в юридическия конфликт Петьо Петров. Бившият магистрат отново отказва коментар пред АКФ, този път лично потърсен в ресторант “Осемте джуджета”. Причината е “риск от коронавирус”.

Историята около златото е била обсъждана и в комуникация между Илия Златанов и потребител “Любена” в приложението Viber. За втора част на разследването коментира и собственикът на трезорите, от които преди година е иззето златото, синът на Илия Златанов – Явор. Той уверява, че е действителният собственик и разполага с документи за закупуването на част от него. Ако това е така, то и двете страни в конфликта всъщност потвърждават съмненията, че златото е неправомерно върнато от специализираната прокуратура.

Юридическият прочит на това връщане на иззети веществени доказателства води до още повече въпроси. Иззето е именно от Явор Златанов и без да има данни да са изследвани несъмнените му претенции за собственост като упражняващ фактическата власт върху златото, с прокурорско постановление е разпоредено предаването му на друг въз основа на фактури, удостоверяващи, че някога го е закупил. Не разполагаме с информация дали чрез адресиране и на другата страна е бил изяснен логичният въпрос: защо, след като Илия Златанов е собственик на вещите, те не са се владели от него, а от сина му Явор. с когото е бил в конфликт.

Другият описан във филма казус е с подписването на договор за покупко-продажба на дялове от фирмата на Илия Златанов. Според него това е направено под натиск и в правителствена болница “Лозенец”. Нотариусът, заверил подписите, потвърждава за локацията, но заявява, че всичко е законосъобразно. Новите обстоятелства все
още не са вписани в Търговския регистър.


Сподели:

Прессъобщения

Мотивите, с които са прекратени преписките срещу Сарафов, се оказаха засекретени от заместника му

Очаквайте скоро: Какво ни казват документите от разследването на СГП по Осемте джуджета?

АКФ изпрати искане до Даниела Талева

Николай Кючуков, герой от разследването „Властелините на пръстта“, участва в изборите от листата на ПП ДПС Ново начало

Европейската прокуратура обвини бивш кмет на Варна за нередности, за който и АКФ сигнализира

Съдът отказва да наложи наказание на КОНПИ за това, че не разкрива решенията си за конфискуване на имущество

АКФ: Срамно е издигането на Борислав Сарафов за главен прокурор, докато срещу него тече проверка за участието му в „Осемте джуджета“

Андрей Янкулов от екипа на АКФ ще говори пред Втората пленарна среща на Мрежата на ЕС срещу корупцията

Червена линия 2024: награди за журналистика срещу корупцията

Втори опит да се даде ход на делото за инсинератора на Румен Гайтански - Вълка край Павликени

Медиите за нас

Николай Стайков: „Когато звъни съдия, звъни държавата. Такава намеса е абсолютно недопустима“

Николай Стайков: Приятелите на Петьо Еврото продължават да командват прокуратурата на България

Лора Георгиева: Наблюдаваме мултиплициране на модела “Капитан Андреево”, при който частни фирми контролират границите

Лора Георгиева за обвинението на Европейската прокуратура към бившия варненски кмет Иван Портних: Несериозно е да се смята, че Европейската прокуратура (ЕП) обслужва политически поръчки.

Андрей Янкулов: Задкулисните влияния в съдебната система се презаредиха

Николай Стайков: Искаме да чуем разказа на Ахмед Доган от първия ден, когато му е дошъл Пеевски на гости

Андрей Янкулов, АКФ: Няма нищо легитимно в действията спрямо Джейхан Ибрямов

Андрей Янкулов: Противозаконно е оставянето в ареста на Джейхан Ибрямов

Николай Стайков пред Euractive: правителството на Захариева е помогнало на Русия да получи достъп до стратегическа инфраструктура

Николай Стайков: Не знаем съдружниците на Пеевски в събирането на политическите трюфели

Видео

Play video icon

Едрогабаритни схеми: Покровителстват ли „Софинвест“ и Районният инспекторат в Панчарево злоупотреби с извозването на едрогабаритни отпадъци?

Play video icon

Властелините на пръстта: Кои са покровителите на схема за паралелно извозване на строителни отпадъци в София?

Play video icon

Годишният мониторингов доклад на АКФ за 2023

Play video icon

„Вълкът на Върбовка“. Как с подкрепа от властите Румен Гайтански се доближава до построяването на най-големия инсинератор за боклуци в България

Play video icon

Проектът на Вълка за огромен инсинератор край Павликени забуксува след граждански протести, но последната дума има ВАС

Play video icon

По диагонала на закона

Play video icon

Игри на паркинги. Поглед отвисоко.

Play video icon

АКФ: Множество нарушения около граничния буферен паркинг при Русе. Намеса на институции в подкрепа на монопол и любопитни роднински връзки във втората част на „Игра на паркинги“

Play video icon

"Игра на паркинги". Икономически анализ.

Play video icon

„Игра на паркинги“. Правен анализ.