Осемте джуджета, част 2

Един багажник със злато и бивш магистрат с прякор, който отказва коментар поради “риск от коронавирус”

 

Абонирайте се за бюлетина на АКФ, за да научавате за най-новите ни разследвания и анализи:

С натискане на бутона потвърждавате, че сте запознати с Политиката ни за поверителност

Как и на кого се връщат иззети при претърсвания веществени доказателства под формата на 35 килограма злато и спазени ли са всички законови изисквания за това? Как се прави прехвърляне на дялове от фирми в болнични кабинети? Това са въпросите, разследвани във втора част от документалното видео на Антикорупционен фонд “Осемте джуджета”, публикувано днес. То проследява юридическия конфликт около групата фирми “Изамет”, в което се появяват и имената на бившия шеф на столичното следствие Петьо Петров, и съпругата му Любена, позната от гражданското сдружение “План Б”, известно с подкрепата си за бившия главен прокурор Сотир Цацаров през 2015 година.

 

Въпросите към специализираната прокуратура относно върнатите през март 2020г. веществени доказателства под формата на златни монети и кюлчета (които самата прокуратура при изземванията през 2019 година оценява на 4 милиона лева), стават все повече, но за съжаление все още са без отговор. “Не получихме отговор и на второто запитване към специализираната прокуратура, а тогавашният административен ръководител Димитър Франтишек Петров беше и лично потърсен, но също отказа да коментира”, казва Николай Стайков, автор на разследването.

 

Свидетелствата на Илия Златанов са, че никога не е притежавал документи за придобиване на златото. Според него на прокуратурата са представени неистински фактури, за да се създаде привидно правно основание за връщането на негово име, за което има договорка със своя “помощник” в юридическия конфликт Петьо Петров. Бившият магистрат отново отказва коментар пред АКФ, този път лично потърсен в ресторант “Осемте джуджета”. Причината е “риск от коронавирус”.

 

Историята около златото е била обсъждана и в комуникация между Илия Златанов и потребител “Любена” в приложението Viber. За втора част на разследването коментира и собственикът на трезорите, от които преди година е иззето златото, синът на Илия Златанов – Явор. Той уверява, че е действителният собственик и разполага с документи за закупуването на част от него. Ако това е така, то и двете страни в конфликта всъщност потвърждават съмненията, че златото е неправомерно върнато от специализираната прокуратура.

 

Юридическият прочит на това връщане на иззети веществени доказателства води до още повече въпроси. Иззето е именно от Явор Златанов и без да има данни да са изследвани несъмнените му претенции за собственост като упражняващ фактическата власт върху златото, с прокурорско постановление е разпоредено предаването му на друг въз основа на фактури, удостоверяващи, че някога го е закупил. Не разполагаме с информация дали чрез адресиране и на другата страна е бил изяснен логичният въпрос: защо, след като Илия Златанов е собственик на вещите, те не са се владели от него, а от сина му Явор. с когото е бил в конфликт.

 

Другият описан във филма казус е с подписването на договор за покупко-продажба на дялове от фирмата на Илия Златанов. Според него това е направено под натиск и в правителствена болница “Лозенец”. Нотариусът, заверил подписите, потвърждава за локацията, но заявява, че всичко е законосъобразно. Новите обстоятелства все

още не са вписани в Търговския регистър.

 

Предисторията на разследването “Осемте джуджета” е следната:

 

Две години преди срещата на Илия Златанов с Петьо Петров за търсене на “помощ”, най-големият производител на асансьори в България – групата фирми “Изамет” – се намира в открита война между съдружниците, баща и син Златанови. Конфликтът ескалира, започват юридически спорове, има и инциденти с участници. Започват сигнали и жалби до институциите, от  които няма резултат. Предмет на спорове са фирми със сериозни обороти и печалби, атрактивни недвижими имоти в София и цялата страна, много фирмени автомобили и банкови сметки в България и Швейцария.

 

“В “Осемте джуджета” се уговорихме да делим с Петров половината от “върнатото” от моите активи”, казва 73-годишният основател, мажоритарен собственик и управител на фирмите Илия Златанов. Една година по-късно обаче ситуацията не е точно според неговите очаквания. Златанов е обявен за издирване и в момента се намира в страна, която не иска да обявява. Повечето активи – фирмени дялове, недвижими имоти, автомобили и банкови сметки – са запорирани със запис на заповед за близо 3 милиона лева, подписан в полза на Любена Петрова. Четирима от неговото семейство са с обвинения по негов сигнал. “Върнато” на Илия Златанов е само иззето от трезори на неговите “противници” злато за над 4 милиона лева, което той казва, че веднага след полагането на подписите си под протоколите за връщане, се е озовало в багажника на Любена Петрова, още на паркинга на специализираната прокуратура и оттогава не го е виждал.

 

Юридическият прочит на документацията по казуса показва сериозни индикатори и съмнения относно адекватната и обективна реакция на прокуратурата в целия казус. Освен това, предоставената от Златанов смс кореспонденция със замесени лица съдържа информация за възможно влияние върху институции като МВР и прокуратурата, което задължително трябва да бъдат проверени в дълбочина, казват от юридическия екип на АКФ.

 

След първата публикация на АКФ по темата, Софийска градска прокуратура образува предварителна проверка на 26 юни 2020 година. На 30 юни в СГП бяха снети сведения от Николай Стайков като автор на публикацията, а веднага след това има и първи призовани от самите участници.

 

Можете да гледате видеото тук.

 


W3Schools


W3Schools


W3Schools


Сподели:

Прессъобщения

Съдът в Страсбург допусна за разглеждане жалбата на АКФ срещу отказа на КПКОНПИ да разкрие решенията си

Как санкционирани лица идват в България “за лечение” с одобрението на МВнР

АКФ: БАКБ всъщност не отрича провеждането на съгласувателни срещи между кандидат-изпълнители на "Турски поток"

Освен в Истанбул, кандидат-изпълнителите на проекта “Турски поток” тайно са се договаряли и в офиса на банката на Цветелина Бориславова, БАКБ

Кой и как се е договарял тайно и в нарушение на закона с кандидат-изпълнители на проекта “Турски поток” през 2019 година?

АКФ праща на Европейския съд по правата на човека отказа на КПКОНПИ да публикува решенията си относно конфискацията на незаконно придобито имущество

Прокуратурата e привлякла като обвиняеми три лица по казуса „8-те джуджета“

Европейската заповед за арест за Петьо Еврото е оттеглена от прокуратурата?

На север и юг България вече граничи с Ами

Комари за милиони – шест години по-късно

Медиите за нас

Андрей Янкулов: Честите промени на антикорупционната комисия показват липсата на концепция

Андрей Янкулов: Без всеобхватно разследване на всички взаимосвързани случки по казуса „Осемте джуджета“ няма как да се стигне до същината му

Лора Георгиева, АКФ: Обществото е лишено от информация за дейността на КПКОНПИ

Николай Стайков, АКФ: Банката също потвърждава, че е имало среща за „Балкански поток”

Николай Стайков за последните действия на прокуратурата по „Осемте джуджета“: Това не са резултатите, които искаме да видим от едно задълбочено и обективно разследване.

Андрей Янкулов: Моето усещане е, че особена обществена полза от КПКОНПИ няма

Андрей Янкулов: Може да се стигне до фактически имунитет на временното ръководство на прокуратурата

Андрей Янкулов, АКФ: Вследствие на казуси като „Осемте джуджета“ доверието в съдебната власт се разрушава, а Висшият съдебен съвет мълчи.

Атанас Славов пред БНТ: Ще обсъдим "Осемте джуджета" във ВСС

Андрей Янкулов, АКФ: В изявленията на Сарафов има три важни обвинения към главния прокурор

Видео

Play video icon

„ПЕЛЕТИГЕЙТ“: Фирма, свързана с Делян Добрев, е получавала значителни суми от ТЕЦ „Марица 3“ за фиктивни доставки на биомаса

Play video icon

Кой кадрува в Сметната палата?

Play video icon

“Осемте джуджета” отвътре: Интервю с Любена Павлова. ВТОРА ЧАСТ

Play video icon

“Осемте джуджета” отвътре: Интервю с Любена Павлова. ПЪРВА ЧАСТ

Play video icon

“Осемте джуджета” отвътре: Интервю с Любена Павлова

Play video icon

„Битка със страха: Николай Стоянов“ - втората част от поредицата на АКФ за опитите на политици и бизнесмени да заглушат журналистически разследвания

Play video icon

„Битка за справедливост: Димитър Пецов.“ Трета част от поредицата на АКФ за институционален натиск върху журналисти

Play video icon

„Битка за истината“: нова поредица на АКФ за опитите на политици и бизнесмени да заглушат журналистически разследвания

Play video icon

Селото, влюбено в ГЕРБ

Play video icon

Анализ на АКФ: ДПС и ГЕРБ получават най-голям процент от всички гласове в риск