МВР призна официално, че журналистът Димитър Кенаров е бит и незаконно задържан от полицията

Министерството на вътрешните работи призна за първи път, че срещу журналиста Димитър Кенаров е упражнено неправомерно насилие, използвани са белезници и е бил задържан незаконно. Това става ясно от писмо на служебния вътрешен министър Бойко Рашков до Асоциацията на европейските журналисти – България и до Антикорупционния фонд.

В писмото, изпратено в края на миналата седмица, министър Рашков съобщава, че през месец юни тази година е била разпоредена нова вътрешна проверка по случая, която е констатирала „данни за множество нарушения на служебната дисциплина от ръководни и други служители на СДВР и ОДМВР Пловдив, които са предоставени на компетентните дисциплинарни наказващи органи“. Отделно от това „с оглед наличните данни за извършено престъпление от общ характер, материалите са изпратени на Софийска районна прокуратура“. 

Абонирайте се за бюлетина на АКФ, за да научавате за най-новите ни разследвания и анализи:

С натискане на бутона потвърждавате, че сте запознати с Политиката ни за поверителност

АЕЖ-България и Антикорупционният фонд настояват прокуратурата да вземе незабавно отношение във връзка с констатациите от повторната проверка на МВР във връзка с незаконния арест и побой над колегата Димитър Кенаров. 

Писмото от МВР идва скоро, след като вестник „Сега“ съобщи, че Софийската апелативна прокуратура е потвърдила отказа на прокурор Юлиан Лефтеров от Софийска градска прокуратура да разследва действията на служителите на МВР срещу Кенаров. 

Още в първите дни след посегателството срещу Кенаров, АЕЖ изрази своите притеснения, че проверката по случая няма да бъде обективна предвид публичните изказвания на висши представители на МВР. 

Констатациите от повторната проверка на МВР потвърждават тези наши съмнения. Очевидно защитата на личната неприкосновеност или посегателството срещу свободата на словото, които са издигнати като висша ценност в Конституцията, зависи от политическата конюнктура. 

Изводите на прокурор Лефтеров, който отказа да образува разследване по случая, са обществено известни. Ясно е, че той се позовава на проверка, която е извършена от колеги на проверяваните и на показанията на свидетел, който бил гледал протеста по телевизията. 

Призоваваме прокуратура на първо време да публикува постановлението на Софийска апелативна прокуратура, с което е потвърдила отказа да разследва действията на полицаите срещу Димитър Кенаров. 

На следващо място – да вземе предвид изводите на новата проверка на МВР, която за разлика от предходната поне е установила полицаите, които са задържали физически Кенаров и не приема, че човек, който е отведен принудително с белезници в районното, може да  се окаже… поканен, и да образува досъдебно производство, което да бъде водено и наблюдавано по независим и обективен начин.

Още в деня след ареста и побоя над Кенаров АЕЖ осъди действията на полицията и пожела обективно и всестранно разследване. Тогава реакции имаха и редица международни организации като Репортери без граници, Комисарят по човешки права към Съвета на Европа Дуня Миятович, Центърът за защита на журналисти, Международният прес институт и др. 

През декември 2020 г., в контекста на пълното информационно затъмнение по случая, АЕЖ призова МВР да публикува всички материали по проверката на полицейското насилие и изпрати заявление по Закона за достъп до обществена информация до тогавашния вътрешен министър Христо Терзийски. След като министър Терзийски отказа да отговори АЕЖ обжалва отказа пред съда и с помощта на адв. Александър Кашъмов от  “Програма достъп до информация” спечели делото. Информацията по случая беше предоставена по време на служебното правителство. 

През февруари 2021 г., след като стана ясно, че прокуратурата е отказала да образува досъдебно производство по случая, АЕЖ започна кампанията ​​#СправедливостЗаДимитър, в която разказа за абсурдните доводи на прокуратурата, която приема, че Димитър Кенаров не бил арестуван, а е бил “поканен” в 05 РПУ. Отказът на прокурор Юлиян Лефтеров да започне разследване се основаваше на показанията на гражданина „Петър Иванов Петров от София“, който ден след инцидента написал имейл на МВР, в който „изразявал възмущението си по повод информацията, че журналист щял да съди МВР“. Според Петров този журналист е бил „провокатор“, „скачал е срещу полицаите“ и „не е имал отличителни знаци, че е журналист“. 

От получените от АЕЖ документи от вътрешната проверка на МВР става ясно, че Петър Петров не е бил на площада по време на ареста, а е възприел събитията от видяното по телевизията. 

На 6 октомври (сряда) е поредното заседание по делото срещу ареста на Димитър Кенаров. 


Сподели:

Прессъобщения

Андрей Янкулов от екипа на АКФ ще говори пред Втората пленарна среща на Мрежата на ЕС срещу корупцията

Втори опит да се даде ход на делото за инсинератора на Румен Гайтански - Вълка край Павликени

Благодарим на кандидатствалите за курса „Разследваща журналистика срещу корупцията“

АКФ: Притеснително е, че министър Стоянов не може да идентифицира инициали от справка на ГДБОП, изготвена докато той е неин директор

Едрогабаритни схеми: Покровителстват ли „Софинвест“ и Районният инспекторат в Панчарево злоупотреби с извозването на едрогабаритни отпадъци?

Карта на нерегламентираните сметища за строителни отпадъци на територията на София

Властелините на пръстта: Кои са покровителите на схема за паралелно извозване на строителни отпадъци в София?

Очаквайте: „Властелините на пръстта“

АКФ поиска наказание за членове на КОНПИ заради продължаващо неизпълнение на окончателно съдебно решение

Годишният доклад за върховенството на правото на Европейската комисия за 2023: няма напредък в разследването на корупция по високите етажи на властта в България

Медиите за нас

Андрей Янкулов, АКФ: Няма нищо легитимно в действията спрямо Джейхан Ибрямов

Андрей Янкулов: Противозаконно е оставянето в ареста на Джейхан Ибрямов

Николай Стайков пред Euractive: правителството на Захариева е помогнало на Русия да получи достъп до стратегическа инфраструктура

Николай Стайков: Не знаем съдружниците на Пеевски в събирането на политическите трюфели

Лора Георгиева: Държавата бездейства за проблема със задължителните частни паркинги на границата

Цветан Василев обвърза Петьо Петров-Еврото с Пеевски

АКФ пред БНР: Паралелна система на нерегламентирано изхвърляне на строителни отпадъци

Лора Георгиева, АКФ: Данъкоплатците са платили над 5 милиона лева за разноски по изгубени от КОНПИ дела

Николай Стайков: Правя си извод, че Петьо Еврото е жив по това, че определени овластени хора от неговия приятелски кръг говорят за него като за жив

Петьо Еврото има решаваща роля в "разследването" на два сигнала срещу Пеевски

Видео

Play video icon

Едрогабаритни схеми: Покровителстват ли „Софинвест“ и Районният инспекторат в Панчарево злоупотреби с извозването на едрогабаритни отпадъци?

Play video icon

Годишният мониторингов доклад на АКФ за 2023

Play video icon

„Вълкът на Върбовка“. Как с подкрепа от властите Румен Гайтански се доближава до построяването на най-големия инсинератор за боклуци в България

Play video icon

Проектът на Вълка за огромен инсинератор край Павликени забуксува след граждански протести, но последната дума има ВАС

Play video icon

По диагонала на закона

Play video icon

Игри на паркинги. Поглед отвисоко.

Play video icon

АКФ: Множество нарушения около граничния буферен паркинг при Русе. Намеса на институции в подкрепа на монопол и любопитни роднински връзки във втората част на „Игра на паркинги“

Play video icon

"Игра на паркинги". Икономически анализ.

Play video icon

„Игра на паркинги“. Правен анализ.

Play video icon

Игра на паркинги: Как лица нашумели покрай скандала на Капитан Андреево насочват интересите си към северната граница на България