Корупция и безнаказаност

Резултати от социологическо проучване

• Общественото възприятие за високите нива на корупция в страната е свързано не само с „битовата“ корупция, а преди всичко с голямата политическа корупция. Съмнението за корупция тегне върху значителна част от големите обществени проекти в България. В рамките на социологическо проучване, възложено от Антикорупционен фонд на агенция „Алфа Рисърч“ са тествани оценките към три значими казуса от последните няколко години – фалитът на КТБ, строежите на АЕЦ „Белене“ и Южен поток. Най-силна и еднозначна е обществената оценка за наличието на корупция по високите етажи на властта в казуса с фалита на КТБ (69.8%). Над половината от анкетираните виждат корупция и в продължилия повече от десетилетие проект АЕЦ „Белене“ (54.8%), а малко под тях (49.5%) – около Южен поток. Най-критични са средните възрастови групи, с по-високо образование, от по-големите градски центрове.

Абонирайте се за бюлетина на АКФ, за да научавате за най-новите ни разследвания и анализи:

С натискане на бутона потвърждавате, че сте запознати с Политиката ни за поверителност

ОБЩЕСТВЕНИ ОЦЕНКИ ЗА НАЛИЧИЕТО НА КОРУПЦИОННИ ЕЛЕМЕНТИ В ГОЛЕМИ ПРОЕКТИ – АЕЦ БЕЛЕНЕ, ЮЖЕН ПОТОК И КТБ (%)

• Обществото не счита, че институциите работят ефективно и правят необходимото за разкриване на обективната истина и за наказване на виновните за корупционния модел на фалиране на КТБ и строителство на АЕЦ „Белене“ и Южен поток. Типологията, от гледна точка на очаквания на гражданите към действията на институциите, и на трите казуса е много близка. В трите казуса под 5 % от респондентите считат, че правят необходимото за разкриване на обективната истина; под 20% от респондентите приемат, че все пак се полагат някакви усилия за разкриване на истината и привличане на виновните към наказателна отговорност; приблизително 50% считат, че не се полагат достатъчно усилия за разкриване на виновните.

ОЦЕНКА НА ДЕЙСТВИЯТА НА ИНСТИТУЦИИТЕ

• Индикатор за липсата на добро управление, както и цялостната неефективност на противодействието на корупцията и отсъствие на превенция и оценка на риска, е възприятието на гражданите относно възможността за възникване на други случаи, подобни на КТБ. Категорична позиция, че е напълно възможно и в бъдеще да възникнат подобни казуси изразяват 36.5% от респондентите, а с известна условност тази позиция се споделя от около 48%. Пренебрежимо нисък е делът от гражданите, които напълно изключват подобна възможност (1.7%). Тези резултати дават основание за извод, че не са предприети адекватни институционални мерки, които да подобрят функционирането на контролните органи. Поставянето на акцент само върху последващата наказателна репресия спрямо виновните, при положение, че и тя не се осъществява ефективно и последователно, не може да доведе до решаване на по-значимия проблем относно независимостта и ефективността на контролните институции.

МНЕНИЕ ОТНОСНО ВЪЗНИКВАНЕ НА БЪДЕЩИ КАЗУСИ КАТО КТБ (%)

• В обществото се установява трайна нагласа, че „по презумпция“ не се полагат нужните усилия за разкриване на истината и наказание на виновните (между 46% и 58% от анкетираните). Тази нагласа е свързана с високите нива на недоверие в институциите, които се очаква да се борят с корупцията (средно над 80 % недоверие), както и на цялостното недоверие в основни политически институции като парламент и правителство. Елемент от тази нагалса е цялостното възприятие, че политическият елит е корумпиран и няма интерес да разкрива истината. Оформилите се трайни нагласи на песимизъм и „неизбежност“ затварят тези оценки в констатацията и декларативността, без да стимулират целенасочена гражданска активност на противодействие.
• Едва 25% са хората, повече или по-малко убедени, че се правят известни усилия за разкриване на истината и наказание на виновните. Сред тях обаче доминират точно привърженици на партии, приемащи за своя кауза битката с корупцията и най-силно критикуващи липсата на резултати. Те могат да станат база за едно по-осмислено гражданско действие.
• Усещането за безперспективност в битката с корупцията намира израз в изключително високият процент от хората (82%), според които виновните никога няма да получат наказание. Това е и един от най-сериозните аргументи да твърдим, че корупцията започва да се възприема за „неизбежна“, което от своя страна демотивира желанието и усилията за битката с нея.

НАКАЗАНИЕ ЗА ВИНОВНИТЕ (%)


Сподели:

Прессъобщения

Европейската прокуратура обвини бивш кмет на Варна за нередности, за който и АКФ сигнализира

Съдът отказва да наложи наказание на КОНПИ за това, че не разкрива решенията си за конфискуване на имущество

АКФ: Срамно е издигането на Борислав Сарафов за главен прокурор, докато срещу него тече проверка за участието му в „Осемте джуджета“

Андрей Янкулов от екипа на АКФ ще говори пред Втората пленарна среща на Мрежата на ЕС срещу корупцията

Втори опит да се даде ход на делото за инсинератора на Румен Гайтански - Вълка край Павликени

Благодарим на кандидатствалите за курса „Разследваща журналистика срещу корупцията“

АКФ: Притеснително е, че министър Стоянов не може да идентифицира инициали от справка на ГДБОП, изготвена докато той е неин директор

Едрогабаритни схеми: Покровителстват ли „Софинвест“ и Районният инспекторат в Панчарево злоупотреби с извозването на едрогабаритни отпадъци?

Карта на нерегламентираните сметища за строителни отпадъци на територията на София

Властелините на пръстта: Кои са покровителите на схема за паралелно извозване на строителни отпадъци в София?

Медиите за нас

Николай Стайков: Искаме да чуем разказа на Ахмед Доган от първия ден, когато му е дошъл Пеевски на гости

Андрей Янкулов, АКФ: Няма нищо легитимно в действията спрямо Джейхан Ибрямов

Андрей Янкулов: Противозаконно е оставянето в ареста на Джейхан Ибрямов

Николай Стайков пред Euractive: правителството на Захариева е помогнало на Русия да получи достъп до стратегическа инфраструктура

Николай Стайков: Не знаем съдружниците на Пеевски в събирането на политическите трюфели

Лора Георгиева: Държавата бездейства за проблема със задължителните частни паркинги на границата

Цветан Василев обвърза Петьо Петров-Еврото с Пеевски

АКФ пред БНР: Паралелна система на нерегламентирано изхвърляне на строителни отпадъци

Лора Георгиева, АКФ: Данъкоплатците са платили над 5 милиона лева за разноски по изгубени от КОНПИ дела

Николай Стайков: Правя си извод, че Петьо Еврото е жив по това, че определени овластени хора от неговия приятелски кръг говорят за него като за жив

Видео

Play video icon

Едрогабаритни схеми: Покровителстват ли „Софинвест“ и Районният инспекторат в Панчарево злоупотреби с извозването на едрогабаритни отпадъци?

Play video icon

Годишният мониторингов доклад на АКФ за 2023

Play video icon

„Вълкът на Върбовка“. Как с подкрепа от властите Румен Гайтански се доближава до построяването на най-големия инсинератор за боклуци в България

Play video icon

Проектът на Вълка за огромен инсинератор край Павликени забуксува след граждански протести, но последната дума има ВАС

Play video icon

По диагонала на закона

Play video icon

Игри на паркинги. Поглед отвисоко.

Play video icon

АКФ: Множество нарушения около граничния буферен паркинг при Русе. Намеса на институции в подкрепа на монопол и любопитни роднински връзки във втората част на „Игра на паркинги“

Play video icon

"Игра на паркинги". Икономически анализ.

Play video icon

„Игра на паркинги“. Правен анализ.

Play video icon

Игра на паркинги: Как лица нашумели покрай скандала на Капитан Андреево насочват интересите си към северната граница на България