Клуб Z: Как се стигна до санкционирането на Пеевски по "Магнитски"
Как се стигна до санкционирането на Пеевски по „Магнитски“ / Клуб Z
„На улица „Позитано“ в София, само на метри от централата на ДПС, се намира сграда, облицована с бял мрамор, в която има две нотариални кантори.
Едната е на нотариус Весела Ивчева, заверила сделките за прехвърлянето на имуществото на семейство Златанови от разследването на Антикорупционния фонд „Осемте джуджета“.
Три месеца преди обявяването на първите санкции по закона „Магнитски“ през 2021 г., при нея е изповядана и смяната на собствеността на дружеството „БЛ Ритейл Риъл Естейт“ ЕООД, на чието име се водят над сто имотни единици, част от които свързвани през годините със съпредседателя на ДПС Делян Пеевски. Сред тях са знакови сгради като хотел „Берлин“ и бившия Дипломатически клуб. Дружеството, което ги закупува, води началото си от „Булгартабак“.
Подписът и печатът ѝ могат да се видят и върху цесии на контролираната от адвоката на Пеевски Александър Ангелов офшорка „Виафот Лимитид“ за оръжейния завод „Дунарит“ АД от периода 2016-2017 година.
…
Николай Стайков потвърждава, че Антикорупционният фонд е участвал в т.нар. Civil Society Input, която е част от процедурата по американския закон „Магнитски“. Организацията е поела ангажимент да не разкрива за кои лица и по какви точно теми е предоставяла експертизата си, разказва той.
„При процедурата за санкциите по „Магнитски“ официално има първоначален етап, който се нарича Civil Society Input. При този механизъм експерти и граждански организации могат да правят предложения.
По-голямата част от него се състои от общи анализи на цялостното положение, борбата с корупцията, могат ли институциите да се борят с нея и каква е ситуацията, която да обоснове или изцяло да отхвърли необходимостта от санкции. Това е първият етап.
Вторият етап е кой би могъл да попадне в тези санкции.“