Интервю на европейския прокурор Теодора Георгиева засяга много от притеснителните моменти в казуса Чирен, повдигнати и от АКФ

В скорошно интервю европейският прокурор Теодора Георгиева засяга много от притеснителните моменти в проваления проект за разширение на газохранилището Чирен, които и АКФ повдигна в своите разследвания от ноември 2024 и януари 2025:

„Заради спънки от страна на МВР през август 2024 ние не можахме да влезем веднага на претърсване и в „Булгартрансгаз“ в рамките на разследването на проекта за разширението на газовото хранилище в Чирен. Спънките в този случай дойдоха от един шеф на ГДНП, който впоследствие беше повишен и стана служебен министър на вътрешните работи. Вероятно случайно.

Абонирайте се за бюлетина на АКФ, за да научавате за най-новите ни разследвания и анализи:

С натискане на бутона потвърждавате, че сте запознати с Политиката ни за поверителност

Така или иначе, писаха се писма, водиха се разговори и минаха десетина дни преди да влезем на претърсване, а в тези случаи основното е изненадата. Ако ти си предупреден и имаш 10 дни да си разчистиш мейли, телефони, да си разтребиш бюрото от документи, които могат да дадат насока на разследването, ефектът от претърсването не е много голям.

Всъщност, по случая в Чирен ние получихме много по-голяма информация от отстранените и пострадали подизпълнители, които са си водили протоколи за срещи и разговори, за похарчени от тях средства и извършени дейности, отколкото документите, които намерихме при претърсването на място.

Сигналът за Чирен при нас бе подаден от експерти, които работят или са работили там. Тези хора са притеснени не толкова за финансовите щети, колкото за опасността да се засегне газохранилището и хората, които живеят наблизо. Не може всеки да отиде там и да дълбае, да спуска тръби и да тегли газ.

Договор за 600 млн. лв. се печели от консорциум, в който участва едно строително дружество и една куха фирма, макар че поръчката е спечелена със сертификат на казахстанско дружество, с което обаче не е сключен договор. Но пък специфичното в този случай е, че едно и също лице през този период на договаряне се явява ту като директор на „Булгартрансгаз“, ту като министър на енергетиката. Същевременно, този човек твърди, че не знае нищо за проекта, как е формулирана цената, нито, че в консорциума участват кухи фирми и т. н. Нито в битността си на директор на „Булгартрансгаз“, нито като министър не е разбрал за тези неща.

Този проект е спечелен от строителна фирма, която няма капацитет да изпълни такъв тип договор. Съответно това дружество изпълнител е започнало да търси подизпълнители, които заради следствената тайна няма да посоча, но те са се отказали от проекта. И в момента, в който ние влязохме в „Булгартрансгаз“ през август, те още не знаеха с кого ще изпълняват договора, а срокът им за изпълнение беше декември м. г.

В „Булгартрансгаз“ отново се е върнал същият изпълнителен директор, който е бил при сключването на първия договор. И вероятно отново няма да знае на кого дава парите. Тъй като сега отново се прави поръчката и те трябва да достигнат 1 милиард кубични метра добив, но с двойно по-малко сонди.“

Цялото интервю на Капитал с прокурор Теодора Георгиева

Разследванията на АКФ за Чирен и Булгартрансгаз в YouTube:

Чирен: поръчки с удобен наклон

Газ роднина, милиционер


Сподели: