Финансовото министерство на САЩ e отхвърлило жалбата на Пеевски срещу санкциите по "Магнитски"

Финансовото министерство на САЩ е поискало от съда да отхвърли жалбата на Делян Пеевски срещу санкциите по закона „Магнитски“, съобщава „Капитал“. Това става ясно от отговор, депозиран по делото, което кандидат-депутатът от ДПС заведе пред Окръжния съд на САЩ за окръг Колумбия.

Към приложените документи е и писмо от финансовото министерство до американската кантора на Пеевски, в което се отхвърлят доводите на Пеевски срещу санкционирането му.

Абонирайте се за бюлетина на АКФ, за да научавате за най-новите ни разследвания и анализи:

С натискане на бутона потвърждавате, че сте запознати с Политиката ни за поверителност

Те съдържат допълнителна информация за аргументите на американските служби да санкционират политика от ДПС.

Сред тях е твърдението, че през 2018 г. Пеевски е осигурил назначаването на лоялен и контролиран от него човек на висш държавен пост.

В отговора се съдържат критики и към действията на Специализираната прокуратура, която отказа да образува разследване по проверката, образувана след санкционирането на Пеевски по „Магнитски“.

От писмото става ясно, че Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите е прегледала доказателствата срещу Пеевски и е потвърдила решението си. То е изпратено в началото на декември, но става публично тази седмица, когато е приложено по делото „Пеевски срещу Йелън“ (финансовият министър Джанет Йелън).

От OFAC вадят някои нови обвинения срещу Пеевски и неговия лейтенант – бившият член на Бюрото за контрол на Специалните разузнавателни средства Илко Желязков.

На аргумента на Пеевски, че кадърът на ДПС не е имал „финансови или бизнес отношения с Желязков“ от OFAC отговарят: „В допълнение към първоначалните данни, използвани като основание за определянето на Пеевски, OFAC установи допълнителни данни, които потвърждават финансовите/бизнес отношения на Пеевски и Желязков. Ето един такъв пример: През 2018 г. висш български служител е назначен на високопоставена ръководна длъжност под контрола на Желязков, за да се гарантира, че Пеевски има лоялност и контрол.“

По отношение на възраженията на Пеевски, че Специализираната прокуратура не е открила данни за съпричастността му към схемата със златните паспорти, от OFAC изброяват серия от пропуски в разследването.

„Както беше обсъдено по-рано, има съществени разлики между разследването на българската Специализирана прокуратура по наказателни обвинения и разследването на OFAC по отношение на Пеевски, довело до включването му в списъка на 2 юни 2021 г., включително това, че разследването на наказателната виновност на Пеевски не е разполагало с информацията, използвана от Съединените щати като основание за включване в списъка. Нищо в доклада на българската Специализирана прокуратура не поставя под съмнение източниците, използвани от OFAC“, пише още в писмото до адвокатите на политика от ДПС.

Повече информация ще намерите в статията на „Капитал“.


Сподели:

Прессъобщения

Доклад на Държавния департамент на САЩ цитира АКФ: „Наказателните производства в България не адресират корупцията по високите етажи на властта“

АКФ пита служебния министър на вътрешните работи: Поела ли е държавата контрола върху границата?

Доказано истински са част от сниманите банкноти от 500 евро, за които се предполага, че са от нощното шкафче на бившия премиер Борисов

„Битка със страха: Николай Стоянов“ - втората част от поредицата на АКФ за опитите на политици и бизнесмени да заглушат журналистически разследвания

„Битка за справедливост: Димитър Пецов.“ Трета част от поредицата на АКФ за институционален натиск върху журналисти

Прокуратурата е прекратила наказателно производство по „Осемте джуджета“, защото не е открила престъпление

„Битка за истината“: нова поредица на АКФ за опитите на политици и бизнесмени да заглушат журналистически разследвания

Какво премълча прокуратурата в отчета си за санкционираните по закона “Магнитски“?

Николай Стайков, АКФ: Не бих искал да съм главен прокурор в понеделник сутрин.

САЩ наложи санкции на Румен Овчаров, Владислав Горанов, Николай Малинов и още двама за широко участие в корупционна дейност в България

Видео

Play video icon

„Битка със страха: Николай Стоянов“ - втората част от поредицата на АКФ за опитите на политици и бизнесмени да заглушат журналистически разследвания

Play video icon

„Битка за справедливост: Димитър Пецов.“ Трета част от поредицата на АКФ за институционален натиск върху журналисти

Play video icon

„Битка за истината“: нова поредица на АКФ за опитите на политици и бизнесмени да заглушат журналистически разследвания

Play video icon

Селото, влюбено в ГЕРБ

Play video icon

Анализ на АКФ: ДПС и ГЕРБ получават най-голям процент от всички гласове в риск

Play video icon

Правилата на Буковлък

Play video icon

„Нашата партия - номер едно“: Свидетелски разказ за гласуване вместо избиратели и заплахи в изборния ден в с. Брезница

Play video icon

„Колко гласа имаме за Стефчо?“, нов свидетел от община Симитли

Play video icon

„Колко гласа имаме за Стефчо?“: Още един разказ от първа ръка за фрапиращи нарушения в изборните секции в Симитли, гласували за Стефан Апостолов

Play video icon

„Колко гласа имаме за Стефчо?“ Свидетелски разказ за нарушения в изборните секции в Симитли, гласували за Стефан Апостолов