Част 3 на „Осемте джуджета”: Един голям плик с евро за Еврото

Историята на „Осемте джуджета” и намесата на бивши и настоящи магистрати в конфликта в групата фирми „Изамет” продължава с още една скандална история, която приключва на паркинга на специализираната прокуратура (СП). Още един свидетел говори от първо лице и повдига не сериозни въпроси, а директно сочи към фрапантни нарушения на закона при разпореждане с парични средства, иззети и съхранявани от СП.

„На вас някой давал ли ви е 500 хил. евро в плик и то от прокуратурата. Предполагам не. И на мен не беше давал никой”, така започва разказът на основния свидетел в трета част на „Осемте джуджета”, бизнесменът Димитър Ламбовски. Освен бизнесмен, Ламбовски е бил и народен представител в 39-то Народно събрание (2001-2005).

Абонирайте се за бюлетина на АКФ, за да научавате за най-новите ни разследвания и анализи:

С натискане на бутона потвърждавате, че сте запознати с Политиката ни за поверителност

Описваната в част 3 история говори за сериозни нарушения при разпореждането със значителна сума в евро, върнати отново – както при историята от част 2 със злато за над 4 милиона лева – с подпис на прокурора от специализираната прокуратура Кирил Пейчинов. Основанието за връщане е предоставеният на прокуратурата странен документ „договор за отговорно пазене” на пари, който и двете страни по него – Явор Златанов и Димитър Ламбовски, в разследването на АКФ директно отричат да са сключвали. Отново, както в историята със златото, свидетелят заявява, че парите, върнати по документи лично на него, са „прибрани” от адвокатите, препоръчани от бившия шеф на столичното следствие Петьо Петров – Еврото, още на паркинга на СП.

Парите, върнати от прокуратурата, са иззетите през 2019 година при претърсване 550 хиляди евро от банков сейф на съпругата на Илия Златанов – Юлия. Процесуално-следствените действия са в рамките на скоростно образуваното от специализираната прокуратура наказателно производство по сигнал на Илия Златанов, подаден след среща „за помощ” в „Осемте джуджета” за дългогодишния му семеен и юридически конфликт (повече за това в Част 1 – https://www.youtube.com/watch?v=fvM9HIGnJI4).

Юридическият прочит на прокурорското постановление, с което се връщат парите, повдига много сериозни въпроси, които за съжаление за пореден път остават без всякакъв коментар от СП. „Смятаме, че от досега изнесеното в „Осемте джуджета” има основание за сериозно вътрешно разследване на самата специализирана прокуратура най-малкото за това как са се случили разпорежданията с веществени доказателства на много голяма стойност по това наказателно производство”, казва юридическият консултант на филма адвокат Андрей Янкулов, който е и бивш прокурор и заместник-министър на правосъдието.

По изнесеното досега в „Осемте джуджета” е образувана предварителна проверка в Софийска градска прокуратура, по която има някакви действия. От прокурора по тази проверка бяха наложени, след декларациите на няколко международни журналистически организации, мерки по охрана на Николай Стайков, разследващ журналист от АКФ, към когото имаше анонимни обаждания на погребални теми и вандалски действия спрямо жилището му на 18 -19 юни 2020 г.

 


Сподели:

Прессъобщения

Съдът в Страсбург допусна за разглеждане жалбата на АКФ срещу отказа на КПКОНПИ да разкрие решенията си

Как санкционирани лица идват в България “за лечение” с одобрението на МВнР

АКФ: БАКБ всъщност не отрича провеждането на съгласувателни срещи между кандидат-изпълнители на "Турски поток"

Освен в Истанбул, кандидат-изпълнителите на проекта “Турски поток” тайно са се договаряли и в офиса на банката на Цветелина Бориславова, БАКБ

Кой и как се е договарял тайно и в нарушение на закона с кандидат-изпълнители на проекта “Турски поток” през 2019 година?

АКФ праща на Европейския съд по правата на човека отказа на КПКОНПИ да публикува решенията си относно конфискацията на незаконно придобито имущество

Прокуратурата e привлякла като обвиняеми три лица по казуса „8-те джуджета“

Европейската заповед за арест за Петьо Еврото е оттеглена от прокуратурата?

На север и юг България вече граничи с Ами

Комари за милиони – шест години по-късно

Медиите за нас

Андрей Янкулов: Честите промени на антикорупционната комисия показват липсата на концепция

Андрей Янкулов: Без всеобхватно разследване на всички взаимосвързани случки по казуса „Осемте джуджета“ няма как да се стигне до същината му

Лора Георгиева, АКФ: Обществото е лишено от информация за дейността на КПКОНПИ

Николай Стайков, АКФ: Банката също потвърждава, че е имало среща за „Балкански поток”

Николай Стайков за последните действия на прокуратурата по „Осемте джуджета“: Това не са резултатите, които искаме да видим от едно задълбочено и обективно разследване.

Андрей Янкулов: Моето усещане е, че особена обществена полза от КПКОНПИ няма

Андрей Янкулов: Може да се стигне до фактически имунитет на временното ръководство на прокуратурата

Андрей Янкулов, АКФ: Вследствие на казуси като „Осемте джуджета“ доверието в съдебната власт се разрушава, а Висшият съдебен съвет мълчи.

Атанас Славов пред БНТ: Ще обсъдим "Осемте джуджета" във ВСС

Андрей Янкулов, АКФ: В изявленията на Сарафов има три важни обвинения към главния прокурор

Видео

Play video icon

„ПЕЛЕТИГЕЙТ“: Фирма, свързана с Делян Добрев, е получавала значителни суми от ТЕЦ „Марица 3“ за фиктивни доставки на биомаса

Play video icon

Кой кадрува в Сметната палата?

Play video icon

“Осемте джуджета” отвътре: Интервю с Любена Павлова. ВТОРА ЧАСТ

Play video icon

“Осемте джуджета” отвътре: Интервю с Любена Павлова. ПЪРВА ЧАСТ

Play video icon

“Осемте джуджета” отвътре: Интервю с Любена Павлова

Play video icon

„Битка със страха: Николай Стоянов“ - втората част от поредицата на АКФ за опитите на политици и бизнесмени да заглушат журналистически разследвания

Play video icon

„Битка за справедливост: Димитър Пецов.“ Трета част от поредицата на АКФ за институционален натиск върху журналисти

Play video icon

„Битка за истината“: нова поредица на АКФ за опитите на политици и бизнесмени да заглушат журналистически разследвания

Play video icon

Селото, влюбено в ГЕРБ

Play video icon

Анализ на АКФ: ДПС и ГЕРБ получават най-голям процент от всички гласове в риск