Андрей Янкулов: Цялото ръководство на МВР беше дискредитирано и трябваше да напусне, начело с министъра и главния секретар

Андрей Янкулов, АКФ: Цялото ръководство на МВР – и политическото и професионалното – беше достатъчно дискредитирано още преди тези истории и трябваше да напусне, начело с министъра и главния секретар.

До разтурянето на „сглобката“ те действаха в синхрон по всичките скандали – полицейското насилие и неговото неадекватно отразяване от вътрешното министерство, случая в Стара Загора, имаше в София случай на полицейско насилие и загинал човек, историята с прикриването на данни за участие на хора от групата на Мартин Божанов – неща, които ние трябваше да вадим на вниманието на вътрешния министър.

Абонирайте се за бюлетина на АКФ, за да научавате за най-новите ни разследвания и анализи:

С натискане на бутона потвърждавате, че сте запознати с Политиката ни за поверителност

По всички тези казуси цялото ръководство на МВР действаше в синхрон.

Тази акция е първото разследване на Антикорупционната комисия по новите ѝ правомощия да разследва корупционни престъпления. Идеята беше тези правомощия да се дадат след като комисията се реформира. Но сега имаме нови правомощия на старата комисия, със старите оперативни кадри и старото ръководство. И комисията естествено действа в пълен синхрон с нереформираната прокуратура и нереформираната ДАНС.

Традицията, която познаваме, на използване на наказателни производства с политически цели, ни навежда на мисълта, че от конкретното наказателно производство нищо няма да излезе.

Наблюдавали сме това толкова пъти през годините по наказателни производства, които касаят потенциална корупция по високите етажи на властта.

Линк към цялото интервю


Сподели:

Прессъобщения

Съдът отказва да наложи наказание на КОНПИ за това, че не разкрива решенията си за конфискуване на имущество

АКФ поиска наказание за членове на КОНПИ заради продължаващо неизпълнение на окончателно съдебно решение

След окончателно решение на ВАС: КОНПИ ще трябва да предостави достъп до всички свои решения за отнемане на имущество

Андрей Янкулов: Логичен край за "Барселонагейт", след като Сарафов пое прокуратурата

Съдът в Страсбург допусна за разглеждане жалбата на АКФ срещу отказа на КПКОНПИ да разкрие решенията си

АКФ праща на Европейския съд по правата на човека отказа на КПКОНПИ да публикува решенията си относно конфискацията на незаконно придобито имущество

„Битка със страха: Николай Стоянов“ - втората част от поредицата на АКФ за опитите на политици и бизнесмени да заглушат журналистически разследвания

„Битка за справедливост: Димитър Пецов.“ Трета част от поредицата на АКФ за институционален натиск върху журналисти

За КПКОНПИ решенията на съда не важат: комисията не разсекрети решенията си за отнемане на имущество

Административният съд: Решенията на КПКОНПИ не могат да са служебна тайна и трябва да бъдат публикувани

Медиите за нас

Бойко Станкушев: Трябва да се дават отговори на хората

Николай Стайков: „Когато звъни съдия, звъни държавата. Такава намеса е абсолютно недопустима“

Николай Стайков: Приятелите на Петьо Еврото продължават да командват прокуратурата на България

Лора Георгиева: Наблюдаваме мултиплициране на модела “Капитан Андреево”, при който частни фирми контролират границите

Лора Георгиева за обвинението на Европейската прокуратура към бившия варненски кмет Иван Портних: Несериозно е да се смята, че Европейската прокуратура (ЕП) обслужва политически поръчки.

Андрей Янкулов: Задкулисните влияния в съдебната система се презаредиха

Николай Стайков: Искаме да чуем разказа на Ахмед Доган от първия ден, когато му е дошъл Пеевски на гости

Андрей Янкулов, АКФ: Няма нищо легитимно в действията спрямо Джейхан Ибрямов

Николай Стайков пред Euractive: правителството на Захариева е помогнало на Русия да получи достъп до стратегическа инфраструктура

Лора Георгиева, АКФ: Данъкоплатците са платили над 5 милиона лева за разноски по изгубени от КОНПИ дела