Андрей Янкулов: Главният прокурор се изявява като жълта медия

„Главният прокурор се изявява като жълта медия, но с възможности да събира доказателства за своите конспиративни твърдения чрез способи, които обикновените медии или граждани не притежават. Това е изключително притеснителният момент, който трябва да намери адекватен отговор.“
Запитан представляват ли доказателства записите на флашки, които главният прокурор оповести пред медиите, той определи това като „поредната проява на двоен стандарт от ръководството на прокуратурата“.
Янкулов посочи, че „когато съдържанието на записите под някаква форма не е угодно на прокуратурата, вървят нескончаеми разследвания и нищо не се разбира – какво се случва по тях“.
„В този случай, макар че не е въобще известно какви са тези записи, технически подправени ли са, автентични ли са, аранжирани ли са, автоматично това, което се съдържа на запасите, се възприема като едва ли не достоверно и започват да се градят конспиративни теории от страна на главния прокурор“, отбеляза Янкулов.
„Хвърлят се бомбастични числа, навързват се хора в предполагаеми схеми, а по същество нищо не се казва.
Очевидно е, че се цели имиджов, медиен ефект, подчерта Янкулов. По думите му това само формално е наказателно производство, димна завеса, но зад него се прокрадва желанието главният прокурор да се изкара жертва на заговор, а едни лица – публично заклеймени.
Той не изключва вариант зад тази димна завеса „да се стигне до подслушване и следене на граждани и политици, защото вече сме го виждали, има прецедент“.
Огромната овластеност на главния прокурор в момента, пълният монопол на прокуратурата върху обвинителната функция, въобще не отговарят на минимален европейски стандарт за справедливост на системата, изтъкна Янкулов.
Линк към цялото интервю
Прессъобщения

Съдът в Страсбург допусна за разглеждане жалбата на АКФ срещу отказа на КПКОНПИ да разкрие решенията си

Как санкционирани лица идват в България “за лечение” с одобрението на МВнР

АКФ: БАКБ всъщност не отрича провеждането на съгласувателни срещи между кандидат-изпълнители на "Турски поток"

Освен в Истанбул, кандидат-изпълнителите на проекта “Турски поток” тайно са се договаряли и в офиса на банката на Цветелина Бориславова, БАКБ

Кой и как се е договарял тайно и в нарушение на закона с кандидат-изпълнители на проекта “Турски поток” през 2019 година?

АКФ праща на Европейския съд по правата на човека отказа на КПКОНПИ да публикува решенията си относно конфискацията на незаконно придобито имущество

Прокуратурата e привлякла като обвиняеми три лица по казуса „8-те джуджета“

Европейската заповед за арест за Петьо Еврото е оттеглена от прокуратурата?

На север и юг България вече граничи с Ами

Комари за милиони – шест години по-късно
Медиите за нас

Андрей Янкулов: Честите промени на антикорупционната комисия показват липсата на концепция

Андрей Янкулов: Без всеобхватно разследване на всички взаимосвързани случки по казуса „Осемте джуджета“ няма как да се стигне до същината му

Лора Георгиева, АКФ: Обществото е лишено от информация за дейността на КПКОНПИ

Николай Стайков, АКФ: Банката също потвърждава, че е имало среща за „Балкански поток”

Николай Стайков за последните действия на прокуратурата по „Осемте джуджета“: Това не са резултатите, които искаме да видим от едно задълбочено и обективно разследване.

Андрей Янкулов: Моето усещане е, че особена обществена полза от КПКОНПИ няма

Андрей Янкулов: Може да се стигне до фактически имунитет на временното ръководство на прокуратурата

Андрей Янкулов, АКФ: Вследствие на казуси като „Осемте джуджета“ доверието в съдебната власт се разрушава, а Висшият съдебен съвет мълчи.

Атанас Славов пред БНТ: Ще обсъдим "Осемте джуджета" във ВСС

Андрей Янкулов, АКФ: В изявленията на Сарафов има три важни обвинения към главния прокурор
Видео


„ПЕЛЕТИГЕЙТ“: Фирма, свързана с Делян Добрев, е получавала значителни суми от ТЕЦ „Марица 3“ за фиктивни доставки на биомаса


Кой кадрува в Сметната палата?


“Осемте джуджета” отвътре: Интервю с Любена Павлова. ВТОРА ЧАСТ


“Осемте джуджета” отвътре: Интервю с Любена Павлова. ПЪРВА ЧАСТ


“Осемте джуджета” отвътре: Интервю с Любена Павлова


„Битка със страха: Николай Стоянов“ - втората част от поредицата на АКФ за опитите на политици и бизнесмени да заглушат журналистически разследвания


„Битка за справедливост: Димитър Пецов.“ Трета част от поредицата на АКФ за институционален натиск върху журналисти


„Битка за истината“: нова поредица на АКФ за опитите на политици и бизнесмени да заглушат журналистически разследвания


Селото, влюбено в ГЕРБ

