Андрей Янкулов: Божанов е бил начело на криминална мрежа с контакти по високите етажи на правосъдието, МВР, ДАНС, Антикорупционната комисия
Убитият Мартин Божанов, който е имал влияние в съдебната система и върху магистрати, се предполага, че е бил лидер на група, решавала проблеми с правосъдието на хора с възможности.
Това заяви в „Тази сутрин“ Андрей Янкулов от АКФ.
Един от хората, на които са звънeли, е Ивайла Бакалова, чийто приятел Веселин Денков, е задържан по обвинение за участие в престъпна група за лихварство.
Тя записва записи с много хора, които ѝ се обаждат.
„Бакалова ни ги предостави. Личеше си, че Божанов е запознат със ситуацията в съдебната система и с делото, което се води. По начина, по който говори, информацията, която има, личеше, че е от кухнята на специализираното правосъдие“, каза Янкулов.
Групата, чийто лидер е въпросният Божанов, се занимава с посредничество при проблеми с правосъдието на хора с възможности. Когато такъв проблем възникне, те идват и казват „ние можем да решим съответния проблем.“
Начинът на действие е сходен с групата на Петьо Петров – Еврото от едно друго наше разследване. Те са две различни групи, но със сходен начин на действие. Там където се „решават“ проблеми, това винаги е в кавички. Когато такава група види възможност за агресивно действие срещу хората, чиито проблеми решава, тя го осъществява, както се случи с Петьо Петров. Там където се решават проблеми, се и създават.
Членовете на тези групи са хора, които имат контакти по високите етажи на правосъдието, МВР, ДАНС, Антикорупционната комисия. Членове на мрежата на Божанов са бивши служители на службите. Самият Божанов е лице от контингента, най-общо казано”, каза още той. Потенциално намесен е в много имотни измами.
Щом групата може да назначи съпругата на Божанов в ГДБОП, това е пример за влиянието, което има по върховете на управлението.
Правосъдната система и правоохранителните органи не се задействаха по адекватен начин на данните, които извадихме с достатъчна конкретика в това разследване. Така се случи и с „Осемте джуджета“, което излезе година преди това. Това беше много добър повод на институциите да си изчистят къщата, ако имаха такова желание.
Това не беше направено и сам по себе си този факт говори за нивата, които са достигали тези криминални организации.
Има звена в институциите, които са натоварени да разкриват именно такива случаи. Някакъв резултат от тяхната дейност за толкова много години ние знаем ли? Не. Какви престъпления са разкрити от Антикорупционната комисия?
Изчезна и предполагаемият лидер на другата такава мрежа, Петьо Петров-Еврото. Сега Божанов е убит.
Тази повтаряемост може би трябва да ни наведе на мисълта, че има ликвидиране на лидерите на такива организации, за да не стане обществено достояние информацията, с която разполагат тези групи.
Няма съмнение, че такива хора имат много информация за много хора от властта”, каза Янкулов.