Андрей Янкулов, АКФ: Хора, които са потенциално замесени в прокуратурата, в момента трябва сами да се разследват
Андрей Янкулов, АКФ, пред „Здравей, България“:
Магистратите, които участват в схемите на Нотариуса и Петьо Петров – Еврото, се разследват единствено от Софийска градска прокуратура.
Прокурорът, който ги разследва, е пряко подчинен на тези, за които се твърди, че са замесени: административния ръководител на Софийска градска прокуратура, заместник-административния ръководител на Софийска апелативна прокуратура, която е висшестоящата прокуратура. Той е излъчен от това ръководство да бъде в Специализиран отдел, който сега разследва. Преписката е разпределена в този Специализиран отдел от същото това административно ръководство.
Как да очакваме безпристрастно разследване? Получава се едно „саморазследване“.
Реално саморазследване от самата институция прокуратура е много малко вероятно да се очаква, именно заради високите нива на потенциална замесеност. Пред вид инфилтрирането тук няма как да стане.
Въпроси на АКФ към вътрешния министър:
В последните дни пуснахме няколко снимки в помощ на вътрешния министър – нека да установи пък евентуално дали тези лица не са полицаи, които са осъществявали охранителна дейност. И то не само на въпросното заведение „SS club“, ами на Мартин Божанов, който са пътували с него и са му осигурявали достъп до различни учреждения.
Най-вероятно самият Божанов е бил сътрудник на МВР – затова се мълчи така усърдно по тази тема. Това би потвърдило мнението, че много криминални елементи през годините са били сътрудници под една или друга форма на полицията или службите, с което е отварян чадър над тяхната дейност и е давана легитимация на служителите, които уж работят с тях, и когато срещу тях постъпи сигнал, те като сътрудници на службите, разбират за този сигнал.
И още един въпрос към вътрешния министър: вярно ли е, че една от проверките в МВР е установила 12 полицейски служители, които са охранявали ресторант „Осемте джуджета“? Нека министърът да потвърди или отрече тази информация.
Паралелна правосъдна структура
Мрежите са като паралелна правосъдна структура: едно място – „Осемте джуджета“ или „SS club“ – което е като съдебна сграда – отвън има полицейска охрана. Вътре се води паралелно деловодство – чували, както твърди прокурор Зартова, със заготовки на прокурорски преписки. Паралелни заплати са изплащани.
Мащабът се оказва изключително сериозен.
Линк към цялото интервю