Анализ: Изпълнителната власт в България активно и целенасочено подкопава принципите на върховенството на правото

Кризата на демокрацията в Европа се задълбочава през 2024 г., a България е сред страните, в които изпълнителната власт активно и целенасочено подкопава принципите на върховенство на правото.

България отбелязва влошаване в борбата с корупцията, механизмите за взаимен контрол и възпиране и влиянието на гражданския сектор, и показва застой в съдебната система, свободата на медиите и защитата на човешките права.

Абонирайте се за бюлетина на АКФ, за да научавате за най-новите ни разследвания и анализи:

С натискане на бутона потвърждавате, че сте запознати с Политиката ни за поверителност

Това са част от изводите в шестото издание на Доклада за върховенството на правото, изготвен от Съюза за граждански свободи за Европа Liberties – гражанска организация, която защитава човешките права на всички в Европейския съюз. Анализът е резултат от съвместната работа на 43 организации за правата на човека от 21 държави членки на Европейския съюз (ЕС). Частта за България в настоящия доклад се изготвя от Българския хелзинкски комитет, в сътрудничество с Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ) и журналиста Алексей Лазаров.

Докладът се позовава на разследванията на АКФ „Вълкът на Върбовка“, „Властелините на пръстта“, и „Чирен: Поръчки с удобен наклон“, както и на няколко издания на годишните мониторингови доклади на АКФ за дейността на основните антикорупционни институции.

Основните констатации на доклада за България са следните:

  • Съдебна система: Няма напредък в създаването на независим механизъм за отчетност на главния прокурор и неговите заместници, нито в промяната на състава на Висшия съдебен съвет. Въпреки законодателните инициативи, съдебната система остава нефункционална, а случаи на корупция сред високопоставени политици не водят до наказателна отговорност.
  • Антикорупционна рамка: Антикорупционните институции се използват за атаки срещу политически и бизнес опоненти, вместо за реална борба с корупцията. Разследвания, съдебни процеси и осъдителни присъди по случаи на корупция сред високите етажи на властта остават невъзможни в настоящата политическа среда.
  • Медийна среда и свобода на медиите: Политическата нестабилност блокира регулаторните промени в медийния сектор, което води до застой. Миналогодишната препоръка на Съвета на Европа за осигуряване на прозрачност при разпределението на държавната реклама остава неизпълнена.
  • Разделение на властите: Механизмите за взаимен контрол и възпиране и в трите власти са сериозно нарушени. Заради политически договорки, множество длъжности в ключови институции остават незаети или се заемат от личности с изтекъл мандат.
  • Гражданско общество: Нов закон срещу „пропагандата и популяризирането на нетрадиционна сексуална ориентация“ де факто затруднява работата на множество уважавани граждански организации в училищна среда . Има опити и за прокарване на закон за регистрация на активни граждани като „чуждестранни агенти“ и ограничаване на застъпническата дейност на гражданския сектор.
  • Пренебрегване на задълженията по правата на човека и други системни проблеми, засягащи върховенството на правото: България не прилага ключови решения на Европейския съд по правата на човека поради липса на стабилна правна рамка, която да задължава институциите да ги изпълняват. Отсъстват и конкретни санкции за неизпълнение на съдебните решения.

Докладът на Liberties откроява и редица притеснителни тенденции в цяла Европа. Дори държави, които доскоро се смятат за стожери на демокрацията, проявяват авторитарни тенденции, а вялата употреба на инструментите на ЕС за защита на върховенството на правото не оказва съществено въздействие, показва анализът.

Целият текст на доклада за 2024 г. е достъпен тук.


Сподели:

Прессъобщения

Провали се поредна поръчка по злополучния проект за разширението на Чирен

АКФ участва в глобалния форум „Партньорства за борба с корупцията“ на Световната банка

Злоупотребата на кмета на Русе Пенчо Милков с публична собственост продължава

Деница Руканова от екипа на АКФ взе участие в Глобалния форум за борба с корупцията и почтеност

АКФ: Не сме получавали информация и видеоматериал от лице, представящо се за Петьо Петров – Еврото

Публичната собственост в риск: Летище Русе е превърнато в частен актив в нарушение на три закона

Aпартаментите на кмета: АКФ алармира за съмнителни имотни сделки на Пенчо Милков

След тригодишна съдебна битка АКФ получи достъп до решенията на КОНПИ за конфискуване на имущество от 2018 до 2021

АКФ сигнализира Европейската прокуратура и Европейската агенция за климата за последната съмнителна поръчка на „Булгартрансгаз“ за газохранилището „Чирен“

Днес е първото заседание по дело за клевета срещу Николай Неделков, директор на Столичния инспекторат, който алармира за нередности с 240 нерегламентирани сметища

Медиите за нас

Андрей Янкулов за влиянието на Пепи Петров – Еврото в съдебната система и защо институциите мълчат

Андрей Янкулов: Банките с компромати на Еврото и Нотариуса се използват за влияние върху институциите

Интервю на европейския прокурор Теодора Георгиева засяга много от притеснителните моменти в казуса Чирен, повдигнати и от АКФ

Андрей Янкулов, АКФ: Петьо Еврото няма валидна европейска заповед за арест

Андрей Янкулов, АКФ: Не виждам позициите на „Новото начало“ в съдебната власт да са отслабени по какъвто и да е начин

Бойко Станкушев: Трябва да се дават отговори на хората

Николай Стайков: „Когато звъни съдия, звъни държавата. Такава намеса е абсолютно недопустима“

Николай Стайков: Приятелите на Петьо Еврото продължават да командват прокуратурата на България

Лора Георгиева: Наблюдаваме мултиплициране на модела “Капитан Андреево”, при който частни фирми контролират границите

Лора Георгиева за обвинението на Европейската прокуратура към бившия варненски кмет Иван Портних: Несериозно е да се смята, че Европейската прокуратура (ЕП) обслужва политически поръчки.

Видео

Play video icon

АКФ разкри скандални назначения на политически свързани лица в „Булгартрансгаз“

Play video icon

Chiren: Tenders with Convenient Incline

Play video icon

Разследване на АКФ: Държавата се е отказала от 26 милиона лева неустойки за проваления проект за разширяване на Чирен

Play video icon

Едрогабаритни схеми: Покровителстват ли „Софинвест“ и Районният инспекторат в Панчарево злоупотреби с извозването на едрогабаритни отпадъци?

Play video icon

Властелините на пръстта: Кои са покровителите на схема за паралелно извозване на строителни отпадъци в София?

Play video icon

Годишният мониторингов доклад на АКФ за 2023

Play video icon

„Вълкът на Върбовка“. Как с подкрепа от властите Румен Гайтански се доближава до построяването на най-големия инсинератор за боклуци в България

Play video icon

Проектът на Вълка за огромен инсинератор край Павликени забуксува след граждански протести, но последната дума има ВАС

Play video icon

По диагонала на закона

Play video icon

Игри на паркинги. Поглед отвисоко.