АКФ: Делян Пеевски отклонява вниманието от криминалните мрежи в съдебната власт

Днес в парламента се обсъжда предложението на г-н Делян Пеевски за създаването на „Временна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос и Александър Сорос…“
Името на комисията звучи странно познато: то сякаш репликира друга временна комисия, създадена точно преди една година:
„Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно наличието на нерегламентирано влияние в правосъдната система на групата около Мартин Божанов – Нотариуса и бившия следовател Петьо Петров – Еврото“.
Лаконичните мотиви на г-н Пеевски засилват усещането за дежа вю: и предложената от него комисия иска да разследва мрежи, но не тези на Мартин Божанов – Нотариуса и Петьо Еврото, а някаква „огромна мрежа от свързани помежду си лица“, уж създадена от американските филантропи.
И тук, както във всичко което прави, стратегията на г-н Пеевски изглежда е да създаде фалшив двойник, за да размие всеки граждански опит за разследване на овладените институции в държавата.
В този случай г-н Пеевски се стреми е да отклони вниманието от разследването на мрежите за криминално влияние в съдебната власт, които станаха известни в последните няколко години, за което допринесоха и разследванията на Антикорупционния фонд (АКФ) „Списък за бърз контрол“ и „Осемте джуджета“.
Съществуват обаче множество свидетелства за близостта между г-н Пеевски и Петьо Петров – Еврото – лидерът на едната мрежа за криминално влияние.
Именно Петьо Петров е пряк началник на г-н Пеевски, когато през 2005 г. той е назначен в столичното следствие, като е известно и че двамата са споделяли един кабинет. Според свидетели Петьо Петров присъства и на срещата през 2007 г., по време на която, според твърденията на бившия шеф на държавното предприятие „Булгартабак“, г-н Пеевски му оказва натиск и го заплашва.
Петьо Петров е имал и решаваща роля в разследването на поне два случая, в които главно действащо лице е бил г-н Пеевски – разследването за длъжностно престъпление след срещата му с шефа на „Булгартабак“ и разследването за фалита на Корпоративна търговска банка, откъдето удобно изчезва името на Делян Пеевски.
На 31-ви януари се навърши една година от убийството на Мартин Божанов – Нотариуса. Убийство, което провокира обществена мобилизация и искания за разкриване на цялата истина за криминалните влияния в българското правосъдие. С тази цел бяха създадени две парламентарни комисии, както и две комисии във Висшия съдебен съвет.
Една година по-късно можем да кажем, че мрежите за криминално влияние в съдебната власт остават непокътнати.
Докато г-н Пеевски хвърля поредната порция прах с предложения за създаване на смехотворни комисии, по необясним начин лица на ключови позиции в а съдебната власт продължават да вземат решения, които са именно в негов интерес.
Изминалата година обаче показа още, че гражданите могат да направят видимо неправомерното влияние в прокуратурата и в другите завладени институции. Статуквото може да се разчупи.
От АКФ изразяваме солидарността си с позицията на Българския хелзинкски комитет и на всички останали граждански организации, подложени на атаки от Делян Пеевски, контролираните от него медии и организации.
Както се казва в позицията: диктатура може да съществува само при липса на активни граждани и граждански организации, каквото явно е стремлението на г-н Делян Пеевски.
Прессъобщения

АКФ: Срамно е издигането на Борислав Сарафов за главен прокурор, докато срещу него тече проверка за участието му в „Осемте джуджета“

АКФ се присъединява към позицията на АЕЖ относно опита на лидера на партия “Възраждане” Костадин Костадинов да гони журналисти от сградата на Българската телеграфна агенция

АКФ, заедно с още 32 граждански организации внесе искане към народните представители да подкрепят проекта на Закон за изменение и допълнение (ЗИД) на Закона за опазване на околната среда (ЗООС)

АКФ е сред новоизбраните членове на Управителния съвет на Форум Гражданско Участие

Апел за подкрепа на разследването на Международния наказателен съд за военни престъпления в Украйна
